VM 1966

Gjermund_Eggen_Bjorn_Wirkola_1966_artikler
Gjermund Eggen tok tre gull i 1966. Her sammen med Bjørn Wirkola

Ski-VM i 1966 ble arrangert i Oslo fra 17. – 26. februar.

1966: Trippel-seier til Gjermund Eggen
”Engerdalsprinsen” Gjermund Eggen dukket opp som en forfriskende redning etter at norske langrennsløpere hadde gått seiersløse i verdensmesterskap helt siden Lars Bergendahl vant 50 km i Zakopane 1939. Riktignok hadde Hallgeir Brenden vunnet 18 km under OL på hjemmebane 1952 og Haakon Brusveen vant 15 km i Squaw Valley 1960, men i rene VM hadde det vært smått stell. Da Gjermund dukket opp og vant 15 km, 50 km og løp inn til seier i stafetten, hadde ikke de norske gutta vunnet lagkampen siden Chamonix 1937. Ikke rart at publikum, media og løperne var i en ekstase som minnet om pop-hysteri da Eggen hadde fullført sin trippel-seier.
Bjørn Wirkola ble den andre store helten i 1966 da han vant hopprennet i begge bakker og sto i mot trykket fra mellom-europeerne som var på sterk frammarsj.
Norske langrennsjenter fikk sitt definitive gjennombrudd da Berit Mødre Lammedal staket seg inn til tidenes første norske medalje med sølv i 3x5 km stafett bak Sovjetunionen.
Bare i paradegrenen kombinert sviktet de norske deltagerne og måtte for første gang siden 1927 gå fra et mesterskap uten en eneste deltager inne blant de seks beste.

Resultater

Langrenn 15 km herrer

  1. EGGEN Gjermund NOR
  2. ELLEFSÆTER Ole NOR
  3. MARTINSEN Odd NOR
  4. ANDERSSON Bjarne SVE
  5. LAURILA Kalevi FIN
  6. MANTYRANTA Eero FIN

Langrenn 30 km herrer

  1. MANTYRANTA Eero FIN
  2. LAURILA Kalevi FIN
  3. DEMEL Walter GER
  4. SANDSTRØM Ingvar SVE
  5. AKENTJEV Anatolij SOV
  6. NONES Franco ITA

Langrenn 50 km herrer

  1. EGGEN Gjermund Eggen NOR
  2. TIAINEN Arto FIN
  3. MANTRYANTA Eero FIN
  4. ELLEFSÆTER Ole NOR
  5. TAIPALE Hannu FIN
  6. VEDENIN Vjatjeslav SOV

4 x 10 km stafett herrer

  1. NOR (Odd Martinsen, Harald Grønningen, Ole Ellefsæter, Gjermund Eggen)
  2. FIN (Kalevi Oikarainen, Hannu Taipale, Kalevi Laurila, Eero Ma¨ntyranta)
  3. ITA (Giulio de Florian, Franco Nones, Gianfranco Stella, Franco Manfroi)

Langrenn 5 km kvinner

  1. KOLSJINA Alevtina SOV
  2. BOJARSKIKH Klavdija SOV
  3. ATSKINA Rita SOV
  4. MEKSHILO Jevdokija SOV
  5. STOEVA Krastana  SOV
  6. GUSTAVSSON Toini SWE

Langrenn 10 km kvinner

  1. BOJARSKIKH, Klavdija SOV
  2. KOLTSJINA Alevtina SOV
  3. GUSTAFSSON Toini SVE
  4. MEKSHILO Jevdokija SOV
  5. STOEVA Krastana BUL
  6. MARTINSSON Barbro SVE

3 x 5 km staffet kvinner

  1. SOV (Klavdija Bojarskikh, Rita Atsjkina, Alevtina Koltsjina)
  2. NOR (Ingrid Wigernæs, Inger Aufles, Berit Mørdre)
  3. SVE (Barbro Martinsson, Britt Strandberg, Toini Gustafsson)

Kombinert Individuelt herrer (normalbakke/15 km)

  1. THOMA Georg GER
  2. KELLER Franz GER
  3. KÄLIN Alois SUI
  4. PÖLAND Ralph DDR
  5. TSJERMERUHIN Boris SOV
  6. SIMENOV Jurij SOV

Skihopping Normalbakke herrer

  1. WIRKOLA Bjørn NOR
  2. NEUENDORF Dieter DDR
  3. LUKKARINIEMI Paavo FIN
  4. RASKA Jiri CSSR
  5. KÜHRT Veit DDR
  6. SJÖBERG Kjell SVE

Skihopping Storbakke herrer

  1. WIRKOLA Bjørn NOR
  2. FUJISAWA Takashi JAP
  3. SJÖBERG Kjell SVE
  4. RASKA Jiri CSSR
  5. SELBEKK Christoffer NOR
  6. TSAKADZE Koba SOV