VM 1982

Berit_Aunli_og_Kong_Olav_1982_artikler
Berit Aunli og Kong Olav, 1982

Til VM i Oslo i 1982 stod en ombygd bakke og moderne løypetraseer klar til å ta imot verdenseliten til mesterskap.

1982: Berit Aunli slår til!
OL i Lake Placid 1982 hadde vært en lei baksmell for norsk skisport uten en eneste seier. Oppbyggingen til VM på hjemmebane to år senere skulle markere et historisk vendepunkt – for aller første gang sto kvinnene fremst i rampelyset.
Berit Kvello hadde jobbet seg jevnt og trutt fram mot verdenstoppen, og med etternavnet Aunli slo hun til i langt større grad enn noen kunne forvente: Hun vant ikke bare Norges første individuelle medalje i et VM, men beseiret samtlige konkurrenter på så vel 5 som 10 km, tok sølv på 20 km og sitt solide bidrag til at Norge vant 4x5 km stafett for første gang.
Gutta ville også være med i galoppen: Oddvar Brå vant endelig et individuelt mesterskap da han gikk til topps på 15 km og skrev en helt spesiell del av skihistorien med sitt dramatiske stavbrekk og delt gullmedalje i stafett i duellen mot russeren Zavjalov.
   Gullrushet stoppet ikke: Tom Sandberg tok opp tråden i gyldne norske kombinert-tradisjoner som arvtager etter DDR-fenomenet Ulrich Wehling. Og i hoppbakken erobret både Olav Hannson og Ole Bremseth medaljer inntil de kunne dele laggullet med Johan Sætre og Per Bergerud.

Resultater 1982

Hopp - Liten bakke
1 KOGLER Armin AUT
2 PUIKKONEN Jari FIN
3 BREMSETH O. NOR
4 NYKAENEN Matti FIN
5 FELDER Andi AUT
6 BULAU Horst CAN

Hopp - Stor bakke
1 NYKAENEN Matti FIN
2 HANSSON Olav NOR
3 KOGLER Armin AUT
4 OSWALD K. DDR
5 BREMSETH O. NOR
6 KOKKONEN Pentti FIN

Kombinert
1 SANDBERG Tom NOR
2 WINKLER K. DDR
3 DOTZAUER Uwe DDR
4 KARJALAINEN Jouko FIN
5 SCHMIEDER Gunter DDR
6 MüLLER Thomas GER

Laghopp
1 NORWAY
(SAETRE Johan., BERGERUD Per., BREMSETH O., HANSSON Olav.)
2 AUSTRIA
(WALLNER Hans, NEUPER Hubert, KOGLER Armin, FELDER Andi)
3 FINLAND
(KORHONEN Keijo, PUIKKONEN Jari, KOKKONEN Pentti, NYKAENEN Matti
4 DDR
(FREITAG Holger, BUSE Mathias, OSTWALD Klaus, DECKERT Manfred)
5 CANADA
(RICHARDS Ron, COLLINS Steve, BULAU Horst)
6 USA
(BROMAN J., ZUEHLKE Reed, HASTINGS Jeff, STOLZLECHNER Nils)

Langrenn - Damer 10km
1 AUNLI Berit NOR
2 RIIHIVUORI Hilkka FIN
3 JERIOVA Kveta TCH
4 PETTERSEN Britt NOR
5 BÖE Anette NOR
6 JOHANSSON Marie SWE

Langrenn - Herrer 30km
1 ERIKSSON Thomas SWE
2 ERIKSEN Lars Erik NOR
3 KOCH Bill USA
4 AUNLI Ove NOR
5 MIETO Juha FIN
6 AVJALOV Alexander SOV

Langrenn - Damer 5km
1 AUNLI Berit NOR
2 RIIHIVUORI Hilkka FIN
3 PETTERSEN Britt NOR
4 BÖE Anette NOR
5 JERIOVA Kveta TCH
6 PASIAROVA Anna TCH

Langrenn - Herrer 15km
1 BRAA Oddvar NOR
2 SAVJALOV Alexander SOV
3 KIRVESNIEMI Harri FIN
4 BURLAKOV Juri SUI
5 BATJUK Alexander SOV
6 MIETO Juha FIN

Langrenn - Herrer 50 km
1 WASSBERG Thomas SWE
2 BURLAKOV Juri SUI
3 ERIKSEN Lars Erik NOR
4 BATJUK Alexander SOV
5 AUTIO Asko FIN
6 SAVJALOV Alexander SOV

Langrenn - Damer 20 km
1 SMETANINA Raissa RUS
2 AUNLI Berit NOR
3 RIIHIVUORI Hilkka FIN
4 LIADOVA Ljubov SOV
5 KULAKOVA Galina SOV
6 MYRMAEL NOR

Langrenn - 4 X 10 km stafett menn
1. NOR
(Lars Erik Eriksen, Ove Aunli, Pål, Gunnar Mikkelsplass, Oddvar Brå
1. URS
(Vladimir Nikitin, Aleksandr Batjuk, Jurij Burlakov, Aleksandr Savjalov)
3. FIN
(Kari Härkönen, Aki Karvonen, Harri Kirvesniemi, Juha Mieto)
3. DDR
(Uwe Bellman, Uwe Wunsch, Stefan Schicker, Frank Schröder)
5. SWE
(Thomas Wassberg, Jan Ottosson, Sven-Erik Danielsson, Benny Kohlberg)
6. FRG
(Jochen Behle, Stefan Dotzler, Franz Schöbel, Josef Schneider)

Langrenn - 4 X 5 km stafett kvinner
1. NOR
(Anette Bøe, Inger Helene Nybråten, Berit Aunli, Brit Pettersen
2. URS
(Ljubov Ljadova, Ljubov Zabolotskaja, Raisa Smetanina, Galina Kulakova)
3. DDR
(Petra Sölter, Carola Anding, Veronica Hesse, Barbara Petzold)
4. FIN
(Marja-Lisa Hämäläinen, Helena Takalo, Pirkko Määttä, Hilkka Riihivuori)
5. TCH
(Hana Pasiarova, Dagmar Svubova, Gabriela Svobodova, Kveta Jeriova)
6. SWE
(Marie Johansson, Maria Thulin, Karin Lamberg, Lena Carlzon-Lundbäck)