OL på Lillehammer i 1994

1994: ”De beste olympiske leker noensinne”
Ordene fra Juan Antonio Samaranch kan ikke gjentas ofte nok for norske ører.
Ski-disiplinene i OL og helst de nordiske grenene, blir ofte sammenlignet med VM og slikt sett var ikke Lillehammer noe unntak når vi etter hvert skal skjele dit når resultatene fra Oslo 2011 skal ned på papiret.
Bjørn Dæhlie ble OL-kongen i 1994 med to gull og to sølv, og er det fortsatt. Men det er ingen tvil om at en italiensk herre ved navn Silvio Fauner skapte varige arr i den norske stoltheten da han slo gull-gutten på målstreken i stafetten.

Vi opplevde likevel både en drømme-tremil signert Thomas Alsgaard og Espen Bredesen i bakken til plaster på såret, sammen med Fred Børre Lundberg som tok med seg Bjarte Engen Vik på kombinertsportens seierspall i samme slengen. 
At langrenns-jentene måtte slite med løpere som både hadde frynsete fortid og framtid, får statistikken ikke gjort mye med. Men vi har grunn til å være stolte over at både Marit Wold og stafettlaget kjempet seg fram til olympisk sølv.

Trippel-seier i alpin
Selv om alpinistene egentlig ikke bør blandes inn i sammenligningen med et nordisk VM, må det likevel være lov å minne om den historiske trippel-seieren i alpin kombinasjon til Kjus, Aamodt og Strand Nilsen sammen med Aamodts sølv i utfor og bronse i super-G. Skifolket skapte olympisk sus som begeistret en hel idrettsverden.


Resultater OL 1994

 
Langrenn klassisk - Herrer 10 km
1 DÆHLIE Bjørn NOR
2 SMIRNOV Vladimir KAS
3 ALBARELLO Marco ITA
4 BOTVINOV Mikhail RUS
5 SIVERTSEN Sture NOR
6 MYLLYLÄ Mika FIN

Langrenn fristil - Herrer 30 km
1 ALSGAARD Thomas NOR
2 DÆHLIE Bjørn NOR
3 MYLLYLÄ Mika FIN
4 BOTVINOV Mikhail RUS
5 DE ZOLT Maurilio ITA
6 ISOMETSÄ Jari FIN

Langrenn klassisk - Herrer 50 km
1 SMIRNOV Vladimir KAS
2 MYLLYLÄ Mika FIN
3 SIVERTSEN Sture NOR
4 DÆHLIE Bjørn NOR
5 JEVNE Erling NOR
6 MAJBÄCK Christer SVE

Langrenn jaktstart- Herrer 15 km
1 DÆHLIE Bjørn NOR
2 SMIRNOV Vladimir KAS
3 FAUNER Silvio ITA
4 MYLLYLÄ Mika FIN
5 BOTVINOV Mikhail RUS
6 RÄSÄNEN Jari FIN
 
Langrenn stafett - Herrer 4 x 10 km
1 ITALIA (DE ZOLT Maurilio, ALBARELLO Marco, VANZETTA Giorgio, FAUNER Silvio)
2 NORGE (SIVERTSEN Sture, ULVANG Vegard, ALSGAARD Thomas, DÆHLIE Bjørn)
3 FINLAND (MYLLYLÄ Mika, KIRVIESNIEMI Harri, RÄSÄNEN Jari, ISOMETSÄ Jari)
4 TYSKLAND (REIN Torald, BEHLE Jochen, SCHLICKENRIEDER Peter, MÜHLEGG Johan)
5 RUSSLAND (KIRILOV Andrej, PROKUROROV Aleksej, LAZUTIN Gennadij, BOTVINOV Mikhail
6 SVERIGE (OTTOSON Jan, MAJBÄCK Christer, BERGSTRÖM Anders, FORSBERG Henrik)
 
Langrenn klassisk - Damer 5 km
1 JEGOROVA LJUBOV RUS
2 DI CENTA Manuela ITA
3 KIRVESNIEMI Marja-Liisa FIN
4 MOEN Anita NOR
5 NYBRÅTEN, Inger Helene NOR
6 LAUZUTINA Larisa RUS
 
Langrenn klassisk - Damer 15 km
1 DI CENTA Manuela ITA
2 JEGOROVA Ljubov RUS
3 GAVRILJUK Nina RUS
4 BELMONDO Stefania ITA
5 LAUZUTINA Larisa RUS
6 VÄLBE Jelena RUS
 
Langrenn klassisk – Damer 30 km
1 DI CENTA Manuela ITA
2 WOLD Marit NOR
3 KIRVESNIEMI Marja-Liisa FIN
4 DYBENFAL Trude NOR
5 JEGOROVA Ljubov RUS
6 VÄLBE Jelena FIN
 
Langrenn jaktstart - Damer 10 km
1 JEGOROVA Jegorova RUS
2 DI CENTA Manuela ITA
3 BELMONDO Stefania ITA
 
Langrenn Stafett - Damer 4 x 5 km
1 RUSSLAND (VÄLBE Jelena, LAZUTINA Larisa, GAVRILJUK Nina, JEGOROVA Ljubov)
2 NORGE (DYBENDAL Trude, NYBRÅTEN Inger Helene, NILSEN Elin, MOEN Anita)
3 ITALIA (VANZETTA Bice, DI CENTA Manuela, PARUZZI Gabriella, BELMONDO Stefania)
4 FINLAND (MÄÄTTÄ Pirkko, KIRVESNIEMI Marja-Liisa, LAHTINEN Merja, ROILG Marjut)
5 SVEITS (HORNEGGER Sylvia, SCHWAGER Silke, METTLER Barbara, ALBRECHT Birgitte)
6 SVERIGE (FRITHIOFF Anna, ÖSTERLUND Marie-Helene, FRITZON Anna-Lena. ORDINA Antonia)
 
Skihopp - K120
1 WEISSFLOG Jens GER
2 BREDESEN Espen NOR
3 GOLDBERGER Andreas AUS
4 OKABE Takanobu JAP
5 SOININEN Jani FIN
6 OTTESEN Lasse NOR

Skihopp - K120
1 BREDESEN Espen NOR
2 OTTESEN Lasse NOR
3 THOMA Dieter GER
4 WEISSFLOG Jens GER
5 KASAI Noriaki JAP
6 SOINEN Jani FIN
 
Skihopp - K90
1 TYSKLAND (JÄKLE Hansjörg, DUFFNER Cristof, THOMA Dieter, WEISSFLOG, Jens)
2 JAPAN (NISHIKATA Jinya, OKABE, Takanobu, KASAI Noriaki, HARANDA Masahiko)
3 ØSTERRIKE (KUTTIN Heinz, MOSER Christian, HORNGACHER S, GOLDBERGER Andreas)
4 NORGE (BERG Øyvind, OTTESEN Lasse, LJØKELSØY Roar, BREDESEN Espen)
5 FINLAND YLIPULLI Raimo, VÄÄTÄINEN J, AHONEN Janne, SOININEN Jani)
6 FRANKRIKE (DE LAUP, Steeve, JEAN-PROST N, DESSUM, Nicolas, MOLLARD, Didier)
 
Kombinert
1 LUNDBERG Fred Børre NOR
2 KONO Takanori JAP
3 ENGEN VIK Bjarte NOR
4 OGIWARA Kenji JAP
5 MARKVAARDT Ago EST
6 KEMPF Hippolyt SUI
 
Kombinert Lagkonkurranse
1 JAPAN (ABE Masashi, KONO Takanori, OGIWARA, Kenji)
2 NORGE (ENGEN VIK Bjarte, APELAND Knut Tore, LUNDBERG, Fred Børre)
3 SVEITS (CUENDET Jaen-Yves, SCHAAD Andreas, KEMPF Hippolyt)
4 ESTLAND (FREIMUTH Magnar, LEVANDI Allar, MARKVARDT Ago)
5 TSJEKKIA (KUCERA Milan, PANEK Zbynek, MAKA Frantisek)
6 FRANKRIKE (GUILLAUME Sylvain, MICHON Staphane, GUY Fabrice)