VM i Trondheim i 1997

1997: Mange medaljer til Dæhlie
Spenningen var stor etter at norske utøvere hadde skjemt oss bort med imponerende resultater både under vinterlekene 1992 og 1994. Men leie baksmeller i canadiske Thunder Bay 1995 ga berettiget skepsis da Norge for første gang skulle arrangere et VM utenfor Oslo.
Utøverne ville det annerledes og stilte med fornyet styrke i Trondheim. OL-kongen Bjørn Dæhlie førte an i seiersmarsjen da han vant både 10 km og jaktstart, tok sølv på tremila, bronse på 50 km og leverte sitt sterke bidrag til stafett-seieren.

Russisk doping
Jentene leverte oppløftende innsats med stafett-sølv, ny medalje til Marit Mikkelsplass og en gryende storløper på gang gjennom Bente Martinsens stafett-åpning. Men de stilte langt bak de russiske damene som gjorde rent bord, men som også fikk avslørt den første doping-skandalen. Dette skulle vise seg å være begynnelsen på russisk juks i skisporet.

Bjarte Engen Vik viste seg som en verdig avtager til Fred Børre Lundberg med sølv individuelt og som bærende kraft på vei mot laggullet.
Hopperne nådde aldri opp til seierspallen.


Resultater VM i 1997


Langrenn 10 km klassisk – Herrer
1 DÆHLIE Bjørn NOR
2 PROKUROROV Aleksej RUS
3 MYLLYLÄ Mika FIN
4 SMIRNOV Vladimir KAZ
5 SIVERTSEN Sture NOR
6 VALBUSA Fulvio ITA
 
Langrenn 25 km jaktstart - Herrer
1 DÆHLIE Bjørn NOR
2 MYLLYLÄ Mika FIN
3 PROKUROROV Aleksej RUS
4 ALSGAARD Thomas NOR
5 VALBUSA Fulvio ITA
6 ISOMETSÄ Jari FIN
 
Langrenn 30 km fristil – Herrer
1 PROKUROROV Aleksej RUS
2 DÆHLIE Bjørn NOR
3 ALSGAARD Thomas NOR
4 PILLER COTTRER Pietro ITA
5 VALBUSA Fulvio ITA
6 MÜHLEGG Johann GER
 
Langrenn 50 km klassisk – Herrer
1 MYLLYLÄ Mika NOR
2 JEVNE Erling NOR
3 DÆHLIE Bjørn NOR
4 PROKUROROV Aleksej RUS
5 SIVERTSEN Sture NOR
6 BERGSTRÖM Anders SVE
 
Langrenn staffet 4 X 10 km – Herrer
1 NORGE (SIVERTSEN Sture, JEVNE Erling, DÆHLIE Bjørn, ALSGAARD Thomas)
2 FINLAND (KIRVESNIEMI Harri, MYLLYLÄ Mika, RÄSÄNEN Jari, ISOMETSÄ Jari)
3 ITALIA (DI CENTA Giorgio, FAUNER Silvio, PILLER COTTRER Pietro, VALBUSA Fulvio)
4 RUSSLAND (TSJEPIKOV Sergej, TSJERNYKH Sergej, PITSJUGIN Maksim, PROKUROROV Aleksej)
5 SVERIGE (FREDRIKSSON Mathias, BERGSTRÖM Anders, MOGREN Torgny, FORSBERG Henrik)
6 TYSKLAND (BELLMANN Uwe, BEHLE Jochen, SOMMERFELDT René, MÜHLEGG Johann)
 
Langrenn 5 km klassisk – Damer
1 VÄLBE Elena RUS
2 BELMONDO Stefania ITA
3 DANILOVA Olga RUS
4 GAVRILJUK Nina RUS
   LAZUTINA Larisa RUS
6 NEUMANNOVÁ Katerina CZE
 
Langrenn 15 km jaktstart – Damer
1 VÄLBE Elena RUS
2 BELMONDO Stefania ITA
3 GAVRILJUK Nina RUS
4 NEUMANNOVÀ Katerina CZE
5 DANILOVA Olga RUS
6 LAZUTINA Larisa RUS
 
Langrenn 15 km fristil – Damer
1 VÄLBE Elena RUS
2 BELMONDO Stefania ITA
3 NEUMANNOVÀ Katerina CZE
4 DANILOVA Olga RUS
5 GAVRILJUK Nina RUS
6 JEGOROVA Ljubov RUS
 
Langrenn 30 km klassisk – Damer
1 VÄLBE Elena RUS
2 BELMONDO Stefania ITA
3 MIKKELSPLASS Marit NOR
4 LAZUTINA Larisa RUS
5 MOEN Anita NOR
6 DANILOVA Olga RUS
 
Langrenn stafett – Damer
1 RUSSLAND (DANILOVA Olga, LAZUTINA Larisa, GAVRILJUK Nina, VÄLBE Elena)
2 NORGE (SKARI Bente, MIKKELSPLASS Marit, NILSEN Elin, DYBENDAHL Trude)
3 FINLAND (SIRVIÖ Riikka, PYYKKÖNEN Tuulikki, PULKKINEN Kari, SALONEN Satu)
4 ITALIA (PARUZZI Gabriella, BELMONDO Stefania, VALBUSA Sabina, DI CENTA Manuela)
5 TSJEKKIA (SALDOVÀ Jana, ZELINGEROVÀ Iveta, KOCUMOVÀ Zuzana, NEUMANNOVÀ Katerina)
6 TYSKLAND (HENKEL Manuela, RESCHWAMM-SCHULZE Anke, BLUM Constanze, WILHELM Kati)
 
Kombinert individuelt – Herrer
1 OGIWARA Kenji JAP
2 ENGEN VIK Bjarte NOR
3 GUY Fabrice FRA
4 MARKVARDT Ago EST
5 PERKO Roman SLO
6 MANNINEN Hannu FIN
 
Kombinert lag – Herrer
1 NORGE (SKARD jr Halldor, ENGEN VIK Bjarte, APELAND Knut Tore, LUNDBERG Fred Børre)
2 FINLAND (MANTILA Jari, NURMELA Taipo, LAJUNEN Samppa, MANNINEN Hannu)
3 ØSTERRIKE (EUGEN Christoph, GOTTWALD Felix, STECHER Mario, STADELMANN Robert)
4 TSJEKKIA (RYGL Ladislav, MATURA Jan, KUCERA Josef, MAKA Frantisek)
5 USA (JARRETT Dave, HECKMAN Ryan, TETREAULT Tim, LODWICK Todd)
6 TYSKLAND (GAISER Jens, HETTICH Georg, LOOSS Matthias, DEIMEL Jens)
 
Skihopp - K90
1 AHONEN Janne FIN
2 HARADA Masahiko JAP
3 GOLDBERGER Andreas AUT
4 FUNAKI Kazuyoshi JAP
5 MATEJA Robert POL
6 MOLLARD Didier FRA
 
Skihopp-  K120
1 HARADA Masahiko JAP
2 THOMA Dieter GER
3 FREIHOLZ Sylvain SUI
4 NIKKOLA Ari-Pekka FIN
5 DESSUM Nicolas FRA
6 LJØKELSØY Roar NOR
 
Skihopp lag - K120
1 FINLAND (NIKKOLA Ari-Pekka, SOININEN Jani, LAITINEN Mika, AHONEN Janne)
2 JAPAN (FUNAKI Kazuyoshi, OKABE Takanobu, HARADA Masahiko, SAITO Hiroya)
3 TYSKLAND (DUFFNER Christof, SCHMITT Martin, JÄKLE Hansjörg, THOMA Dieter)
4 ØSTERRIKE (HORNGACHER Stefan, HÖLLWART Martin, WIDHÖLZL Andreas, GOLDBERGER Andreas)
5 NORGE (LIE Haavard, LJØKELSØY Roar, BREDESEN Espen, OTTESEN Lasse)
6 SLOVENIA (MEGLIC Robert, VRHOVNIK Blaz, ZONTA Peter, PETERKA Primoz)